Jak parzyć herbatę z hibiskusa?

Herbata z hibiskusa
Jak parzyć herbatę z hibiskusa

Hibiskus to roślina, którą bardzo często znajdziemy w mieszankach herbat owocowych. Nadaje naparowi bardzo intensywny czerwony kolor oraz kwaśny smak. Jednak jeśli chcemy wykorzystać w pełni właściwości, które posiada hibiskus, powinniśmy zaopatrzyć się w suszone kwiaty, aby móc przyrządzić aromatyczny napar, składający się w całości z hibiskusa. W ten sposób przygotowuje się go w Egipcie, Sudanie lub Tajlandii, gdzie hibiskus jest bardzo ceniony i często pity, również na specjalne okazje. W krajach muzułmańskich, w których zakazane jest picie alkoholu, mocny wywar z hibiskusa i cukru, zastępuje nawet wino i również jest pity w kieliszkach podczas ważnych świąt i ceremonii.

Herbata z hibiskusa i jej wpływ na organizm człowieka

Hibiskus, tak jak wiele innych ziół i roślin, posiada właściwości, które są dla nas pozytywne i mogą zapobiegać chorobom. Hibiskus dostarcza organizmowi duże ilości witaminy C oraz innych witamin. Jest bogaty w fenole, dzięki czemu wykazuje właściwości przeciwutleniające. Obniża więc ryzyko wystąpienia nowotworu. Herbata z hibiskusa będzie zawierać również antocyjany, które pomagają w procesach regeneracyjnych komórek wątrobowych. Regularne picie naparu wspomoże działanie wątroby i zapobiegnie chorobom, które wynikają ze stosowania nieprawidłowej diety i picia alkoholu. Obniżymy ryzyko zachorowania na stłuszczenie i marskość wątroby. Badania naukowe potwierdzają działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Oprócz tego, hibiskus będzie miał równie działanie przeciwbakteryjne, dlatego powinny pić go osoby, które cierpią na bakteryjne zakażenie przewodu pokarmowego oraz skóry. Herbatka z hibiskusa obniży też zawartość cholesterolu i zmniejszy ryzyko chorób układu krążeniowego oraz chorób serca. Pomoże również w utrzymaniu szczupłej figury, gdyż przyśpiesza przemianę materii i ma działanie moczopędne.

Hibiskus mimo, że posiada wiele cennych dla nas substancji, nie będzie odpowiedni dla każdego. Osoby z refluksem, zgagą lub zapaleniem żołądka, powinny podejść do niego ostrożnie i sprawdzić, czy nie pogłębia on ich dolegliwości. Kobiety w ciąży również powinny go unikać, gdyż nie jest znany wpływ hibiskusa na płód. Może on również obniżać skuteczność działania środków antykoncepcyjnych. Należy pamiętać, że hibiskus wykazuje silne działania moczopędne i przyśpiesza przemianę materii, dlatego pity w zbyt dużych ilościach może powodować szybką utratę wagi, a także zaburzyć proces wytwarzania plemników u mężczyzn. Jak każdą inna substancja, powinno się go stosować z rozsądkiem i umiarem.

Parzenie herbaty z hibiskusa

Hibiskus możemy parzyć tak jak tradycyjną, czarną herbatę, ale istnieją również przepisy, by wzbogacić i urozmaicić napar. W wersji na gorąco, zalewamy hibiskus przegotowaną wodą w temperaturze ok 90-95 stopni, przykrywamy na 5-10 minut, a następnie przecedzamy napar. Hibiskus posiada dużą kwasowość, dlatego możemy go posłodzić miodem lub brązowym cukrem. Na gorące dni, możemy przygotować z hibiskusa orzeźwiający napój. Zrobimy to na dwa sposoby, możemy wystudzić wcześniej zaparzony napar i dodać do niego kostki lodu, lub też zalać hibiskus od razu zimną wodą. Aby napój nabrał odpowiedniego smaku, powinniśmy go zostawić przynajmniej na całą noc, a nawet 3 dni. Następnie dość mocno go słodzimy i podajemy z kostkami lodu. Możemy również dodać do niego:

  • owoce
  • przyprawy, np.: kardamon, imbir, wanilię, cynamon
  • świeżą miętę
  • soki owocowe

Tak przygotowany napar nazywa się karkade i jest tradycyjnym napojem pitym w Egipcie. Jeśli chcemy przygotować go zgodnie z tradycją, należy stosować proporcje 1:5, czyli jedna porcja hibiskusa na pięć porcji wody. Bardzo ważny jest również cukier, minimum taka ilość, jaką użyliśmy samego hibiskusa. Choć tradycyjne dodaje się tyle cukru, by powstała gęsta zawiesina. Tak przygotowany napój jest jednak bardzo słodki.


Dodaj komentarz