Gdzie kupić herbatę Matcha?

Porady
Herbata Matcha

Herbata matcha jest podobno najbardziej zdrowym napojem w proszku na świecie. Słynie z właściwości odchudzających i odmładzających. W Polsce usłyszano o niej niedawno, jako o wspaniałej substancji występującej w tradycji japońskiej. W jednym słowie, jest to po prostu sproszkowana zielona herbata. Jej produkcja wygląda trochę inaczej niż zielonej herbaty. Zbiera się całe, zielone liście, których krzewy są zacienianie przed zbiorami. Dzięki temu zabiegowi w herbacie znajduje się duża ilość chlorofilu. Już po zebraniu wyparowywana jest z nich woda, potem następuje suszenie i na końcu mielenie w kamiennych młynkach.

Dlaczego jest lepsza od zielonej herbaty?

Zawiera aż 137 razy więcej antyoksydantów, które mają bardzo duży wpływ na młody wygląd cery. W skali ORAC, właśnie Matcha jest na samym szczycie pod względem ich zawartości.

Co jeszcze zawiera herbata Matcha:

  • Całą masę katechin, które pełnią funkcje jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Wpływają na wiele elementów funkcjonowania organizmu, ale przede wszystkim działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, oraz zgodnie z ideą zapobiegania, wzmacnia układ odpornościowy.
  • Posiada galusan epigallokatechiny , bardzo przydatny związek będący pochodną katechin. Ma działanie przeciwnowotworowe, a co najważniejsze, działa silniej niż witamina C.
  • Aminokwas L-teamina. Jak wiadomo, stres jest zabójczy. Dzięki temu związkowi reakcje zachodzące pod wpływem stresu są łagodzone i organizm się szybciej uspokaja.
  • Chlorofil i błonnik. Wspomniany już wcześniej element ma duży wpływ na oczyszczenie organizmu z toksyn. Inną funkcję którą mu się przypisuje, to podobno spalanie tłuszczu aż cztero krotnie szybciej.
  • Jako ciekawostkę można dodać, że jest to napój będący w Japonii od tysiąca lat, który z łatwością może zastąpić popularną w Polsce kawę. Dawno temu przez samurajów był używany jako środek energetyzujący, uspakajający umysł i pobudzający ciało przed bitwą.

Czy są skutki uboczne picia herbaty Matcha?

Ponieważ Matcha, to zwielokrotniona ilość herbaty zielonej, więc występują takie same skutki uboczne jak w przypadku zbyt częstego jej picia. Wspomniane substancje które znajdują się w herbacie Matcha, mają także pewne niechciane skutki, kiedy w organizmie znajdzie się ich za dużo.
a) Galusan epigallokatechiny, który chroni przed nowotworem, przy zbyt dużym jego stężeniu w wątrobie, prowadzi do uszkodzenia komórek. Zwykle samo picie tego naparu nie wywołuje takich efektów, lecz połączenie ich z suplementami diety, które często zawierają w sobie herbatę matcha.
b) Skoro może zastąpić kawę, to musi posiadać kofeinę. W przypadku zielonej herbaty, należy wypić ponad 5 filiżanek, aby odczuć rozdrażnienie, bezsenność i palpitacje serca. Nie jest określona granica w przypadku Matcha, ale skoro jest tak duża różnica w ilości substancji, to najlepiej ograniczyć się do 2-3 filiżanek, albo określić intuicyjnie, po prostu obserwując swoje ciało. Zawarta kofeina może także prowadzić do anemii.

Gdzie kupić herbatę Matcha?

W większości sklepów, niemożliwe jest jej znalezienie. Ponieważ jest to produkt pochodzący z Japonii, który ma także tańszą odmianę chińską, powinno się jej szukać w sklepach z żywnością orientalną. W niektórych dużych sklepach zagranicznych typu E-leclerc, czasami można znaleźć ten produkt. Niestety dopiero zaczyna zdobywać popularność w Polsce, najczęściej jest kupowany w krajach Austrii i Ameryce. W Polsce najczęściej można go spotkać w sklepach z ziołami, jednak zwykle kupują ich małą ilość, więc najlepiej sobie zamówić w takim sklepie. Za najlepszą jakościowo uznaje się Matchę Japońską. Gdzie kupić inną drogą? Popularną opcją jest skorzystanie ze sklepu internetowego. Niestety zwykle w ten sposób jest najłatwiej oszukiwać klientów, dlatego należy się upewnić, czy zakup jest dokonywany na stronie sklepu specjalizującego się w herbatach. Ten produkt można znaleźć także w prawie każdym sklepie ze zdrową żywnością.


Dodaj komentarz