Na co pomaga herbata z pokrzywy?

Herbata z pokrzywy
Na co pomaga herbata z pokrzywy

W czasach, kiedy każdego dnia się mówi o szkodliwych substancjach w żywności, coraz więcej ludzi decyduje się na żywienie ekologiczne ze sprawdzonych źródeł, a przede wszystkim leczenie naturalne. Jest to rozsądne, ponieważ w naturze jest ogromna ilość leków, które można stosować w rozmaitych okolicznościach. Między innymi bardzo niedocenionym ziołem jest popularna pokrzywa. Najbardziej znanym sposobem na stosowanie pokrzywy jest herbata, choć wiele osób bardzo sobie chwali zupę lub sałatkę z młodych liści pokrzywy. W dawnych czasach po prostu gotowano z niej zupę. Była nie tylko tania, ponieważ rośnie dosłownie wszędzie, lecz także bardzo zdrowa, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach mieszkając, ludzie rzadko chorowali. Jak bardzo jest ona zdrowotna można zauważyć na przykładzie rolników, którzy dodają ją świeżą do paszy zwierząt, by były zdrowe i odporne na choroby. Dziś ludzie chętnie sięgają po suszoną, do kupienia w aptece, jednak o wiele lepsza w sezonie jest świeża, którą można zaparzyć o każdej porze. Nie posiada kofeiny, dlatego nie zastąpi działania kawy, jednak jej właściwości zdrowotne powodują, że rano wypita, daje energię i dobre samopoczucie, na cały dzień.

Pokrzywa – źródło zdrowia

Jest to naturalny antybiotyk, bez skutków ubocznych, który można podać nawet dzieciom.

Posiada:

 • Ogromną ilość witamin i minerałów takich jak witamina K, C, B1, E, fosfor, krzem, wapń oraz mangan.
 • Działanie moczopędne, które jest zbawienne, szczególnie przy kamicy nerkowej.
 • Działanie wzmacniające włosy i paznokcie. Można z niej robić napar i płukać włosy, lub po prostu pić napar.
 • Działanie wzmacniające organizm, co jest bardzo przydatne, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś bardzo często choruje.
 • Działanie poprawiające krążenie krwi, bardzo potrzebny element zdrowia.
 • Możliwość leczenia problemów skórnych, Obecnie sporo osób boryka się z takimi kłopotami, zaś pokrzywa doskonale złagodzi lub wyleczy takie dolegliwości.

Zalety, jakie ma herbata z pokrzywy:

 • Jej picie zalecane jest kobietom w ciąży, ze względu na sporą liczbę bardzo potrzebnych minerałów, po porodzie zaś pokrzywa doskonale wpływa na laktację.
 • Wiele osób chwali sobie pokrzywę, jaki środek na odchudzanie, choć nie posiada takich właściwości. Dzieje się jednak to dlatego, że pokrzywa poprawia przemianę materii, która bezpośrednio odpowiada za otyłość.
 • Reguluje prace trzustki, dzięki czemu szczególnie osoby narażone na cukrzycę, mogą odpowiednio wcześniej zareagować, by nie dopuścić do rozwoju choroby.
 • W przypadku biegunki czy zatruciach, bardzo pomaga w wyregulowaniu ich pracy, przez co uciążliwe objawy zanikają, zaś organizm jest odpowiednio odżywiony i bardziej już odporny.
 • Jest doskonałym preparatem dla osób cierpiących na anemię, ponieważ wpływa na rozwój czerwonych krwinek.
 • Dla osób, które borykają się z nadmiarem stresu, jest niemal zbawienna, gdyż ma działanie uspokajające i obniżające poziom stresu.

Niestety to wspaniałe zioło, ma też przeciwwskazania. Nie powinny go zażywać osoby, które:

 • cierpią na choroby narządów rodnych,
 • są po zabiegach chirurgicznych,
 • cierpią na choroby nerek,
 • chorują na zaawansowaną cukrzycę, w której potrzebna jest już insulina. W sytuacji, gdy nie ma jeszcze tak zaawansowanej choroby, warto poradzić się lekarza, co zrobić i czy można ją pić.

Gdzie kupić herbatę z pokrzywy?

Właściwie wystarczy odrobina dobrej woli, by sobie nazbierać najlepszą pokrzywę i w pełni naturalną. Rośnie ona dziko dosłownie wszędzie. Wystarczy przejść się gdzieś do lasku, poza miasto lub obok czyjegoś ogródka. Zwykle rośnie poza plotami, więc można sobie ją zerwać. Najlepiej jest rwać najmłodsze listki, których na krzaczku pokrzywy nie brakuje. W przypadku, gdy jednak chcemy ją kupić, zalecane są apteki lub renomowane sklepy zielarskie. W zwykłych sklepach można trafić na preparaty pokrzywopodobne, które działać nie bedą.


Dodaj komentarz