Jak podawać imbir do herbaty?

Porady
Jak podawać imbir do herbaty

Kiedy dotychczas ciepłe, letnie dni odchodzą w niepamięć, a zima zbliża się wielkimi krokami, jedyne, o czym myślimy to natychmiastowe ogrzanie się. Okrycie wierzchnie już nie pomaga, więc najlepiej, gdybyśmy mieli możliwość rozgrzania się od środka. Gorąca herbata z odrobiną imbiru jest tutaj niezastąpiona – już po kilku pierwszych łykach poczujesz się lepiej, przy okazji poprawiając stan swojego zdrowia!

Kilka słów o imbirze

Korzeń ten znany jest przede wszystkim ze swojego intensywnego zapachu oraz smaku. Pomimo jego zbawiennych właściwości zdrowotnych trudno spożywać go na surowo, więc najczęściej wykorzystywany jest jako przyprawa. Charakterystyczny aromat jest zasługą zingiberolu, czyli składnika olejku eterycznego, zaś za ostry smak odpowiada m.in. gingerol oraz zinferon – substancje żywicowe. Zawiera także prawdziwe bogactwo witamin – B, C, E oraz minerałów, w szczególności sód, potas, żelazo, magnez oraz wapń. Każda z tych substancji sprawia, że świeży korzeń może wspomóc leczenie różnych schorzeń i dolegliwości. Oto kilka z wielu pozytywnych aspektów regularnego spożywania kłącza:

  • Poprawia odporność oraz przyspiesza wyleczenie przeziębienia poprzez działanie przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Zwalcza zarówno bakterie, jak i niektóre wirusy. Imbir do herbaty może być doskonałym środkiem przeciwko drobnym infekcjom, a dzięki odkażającym właściwościom tej rośliny od razu przyniesie ulgę w bólu gardła.
  • Dobrze wpływa na trawienie. Zawarty w tej roślinie olejek w pewnym stopniu niweluje wzdęcia oraz poprawia pracę przewodu pokarmowego. Wspomaga także leczenie choroby refleksowej. Wykazuje działanie rozkurczowe i moczopędne.
  • Wspomaga odchudzanie z dwóch powodów; po pierwsze – dodanie do ciepłej wody trochę sproszkowanego korzenia sprawia, że dłużej czujemy się nasyceni, co zmniejsza prawdopodobieństwo podjadania między posiłkami. Po drugie – roślina ta sprawia, że tkanka tłuszczowa spala się szybciej, dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym i przyspieszającym metabolizm.
  • Poprawia koncentrację oraz pamięć, ponieważ jedną z właściwości tej rośliny jest polepszenie ukrwienia mózgu.
  • Reguluje krzepliwość krwi. Zapobiega powstawaniu zakrzepów, dzięki czemu jest idealny jako profilaktyka groźnej choroby – zakrzepicy.
  • Łagodzi nudności, dlatego jest bardzo pomocny osobom z chorobą lokomocyjną, chorobą morską lub kobietom w ciąży. Dość popularnym sposobem jest przeżuwanie lub ssanie plasterków imbiru, gdy męczą nas mdłości.
  • Łagodzi reakcje alergiczne
  • Uśmierza ból. Liczne badania wykazały, że kłącze posiada właściwości przeciwbólowe i okazuje się niezwykle pomocny przy łagodzeniu różnych rodzajów bólów, w szczególności menstruacyjnych. Może pomóc również na migrenę, jeśli jest stosowany regularnie. Skuteczność jest porównywalna do kwasu mefenowego lub ibuprofenu.
  • Jest naturalnym afrodyzjakiem. Poprzez swoje silne działanie rozgrzewające poprawia ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu gwarantuje podniesienie libido, a co za tym idzie – lepsze doznania seksualne. Do tego celu najlepiej spożywać go na surowo
  • Wykazuje działanie antynowotworowe – spora zawartość antyoksydantów hamuje rozwój nowotworów oraz sprawia, że organizm starzeje się wolniej.

Przepis na herbatkę imbirową

Jeśli chodzi o podawanie imbiru do herbaty, niezwykle ważne jest, by roślina była świeża, bowiem tylko świeżość kłącza może zapewnić nam wszystkie wymienione wyżej właściwości. Forma podania nie jest już aż tak istotna – można go po prostu pokroić w plasterki, poszatkować lub zetrzeć. Należy jednak pamiętać, że im drobniej pokrojony lub starty korzeń, tym więcej otrzymujemy soku, w którym zawarty jest dobroczynny olejek eteryczny. Jeżeli nie ma żadnych szans, że będziemy mogli nabyć świeże kłącze, to w ostateczności możemy poratować się kłączem w formie proszku.

W takim razie jak podawać imbir do herbaty?

Odkrój kawałek kłącza, obierz go, a następnie poszatkuj, zetrzyj lub pokrój. W niewielkim garnku zagotuj wodę. Wrzuć przygotowany korzeń do wrzątku, a chwilę później dodaj także torebkę z herbatą, napar lub zasuszone liście. Zagotuj wszystko jeszcze raz i pozwól składnikom gotować się jeszcze przez kilka minut. Gotowy napój przelej do filiżanek. Do smaku można dodać również mleko, miód lub kawałek cytryny. Gotowe!


Dodaj komentarz